מהו נכס דיגיטלי דוגמאות לנכסים דיגיטליים

נכס דיגיטלי - הביטוי שצבר הד תקשורתי בשבועות האחרונים (אמצע 2021) במיוחד בשל תחקירים עסיסיים בתקשורת שזכו להתייחסויות ברשתות החברתיות • האם נכס דיגיטלי הוא הונאה, או שמא ניתן להרוויח כסף ולהתפרנס דרך האינטרנט? • האם ניתן לשבת בבית בישראל ולהרוויח כסף מהצלחה של בעלי מקצועות בארצות הברית? מהו נכס דיגיטלי ואיך *באמת* ניתן להרוויח ממנו? כל הפרטים במאמר הבא!

מאמצע שנת 2021 המונח "נכסים דיגיטליים" צבר שם רע, במיוחד לאור מה שנראה לכאורה כהונאה של חברת "אמוזה", כפי שתוארה בתחקיר של כאן 11. מישל טרוני, שעומד בראש החברה התראיין לתוכנית "הצינור" עם גיא לרר ולא הצליח לספק תשובות מניחות את הדעת לטענות העולות מהתחקיר של "כאן".

חברת "אמוזה", ללא ספק, הוציאה שם רע למונח "נכסים דיגיטליים". על מנת ללמוד מה זה נכס דיגיטלי, ואיך מרוויחים מנכס דיגיטלי מניב *אמיתי*, מבלי שמות מכובסים כמו "משפך שיווקי", יש תחילה להבין מהו נכס דיגיטלי, או יותר נכון – מהם נכסים דיגיטליים, ולהבין את המודל הכלכלי דרכו ניתן להכניס כספים, ולהבין שהדבר כרוך גם בסיכון של זמן או של כסף.

לפי שנסביר לכם מהו נכס דיגיטלי, נסביר לכם על שני אופנים כלליים, שדרכם ניתן להפיק רווחים. האפיק הראשון הוא אפיק הזמן והאפיק השני הוא אפיק הכסף. כמובן שזמן = כסף, והאפיקים משתלבים זה בזה באופן כזה או אחר, ועדיין, מצאנו לנכון להבהיר את הדברים באמצעות הפרדה בין האפיקים.

נכסים דיגיטליים המדריך המלא
נכסים דיגיטליים המדריך המלא

אפיק הזמן בבניית נכסים דיגיטליים – הציר האורגני

על מנת להסביר מהו "אפיק הזמן", ניקח לדוגמא את הנכס הדיגיטלי הבא: עמוד הטיקטוק של ענבל רז. מדובר על כוכבת טיקטוק ישראלית עם כמות של 324 אלף עוקבים. התכנים המקוריים שלה עוסקים ב: זוגיות, העצמה נשית, אוכל, טיפוח, אג'נדה ימנית והכל מתובל בהומור חמוד. ניכר שבחשבון שלה היא מבצעת פרסומות מעת לעת. זהו נכס דיגיטלי מניב, שבו ענבל השקיעה את אלמנט הזמן ועם הזמן צברה פופולריות ושם ובאמצעותם קיבלה כסף. כלומר, היא משקיעה הרבה מהזמן שלה להפיק סרטונים ויראליים.

ניכר מהסרטונים שלה שאלמנט הכסף הוא מינורי, כלומר היא רכשה נייד טוב עם מצלמה, שממילא כמעט לכולם כבר יש, אולי חצובה קטנה שעולה כמה מאות שקלים, ובגדים, לבוש ואיפור, שממילא היא משתמשת בהם ביומיום. כלומר, בהשקעה כלכלית מינורית למדי ניתן להשקיע זמן ומשאבים ולייצר הכנסה פאסיבית מדהימה, שמגיעה יחד עם מיתוג (הכרה בענבל ככוכבת טיקטוק ומשפיענית), מיצוב (השפעה בתחום ביחס למתחרים) וכסף (הכנסות מפרסומות). הכסף יכול לבוא גם בדרכים נוספות: הרצאות, אירועים, שיתופי פעולה ועוד.

אפיק הכסף בבניית נכסים דיגיטליים – הציר הממומן

על מנת לקיים נכס דיגיטלי, חייבים ממילא להשקיע זמן, אלא שהשקעה כספית יכולה לקצר את הדרך להצלחה. למשל, ניתן לרכוש עוקבים, תגובות, לייקים, שיתופים, תגובות בתוך תגובות ועוד – משלל אתרים, שהמוביל מביניהם הוא בוסטלי ישראל.

ניתן לבצע קידומים ממומנים בשלל פלטפורמות (פייסבוק, אינסטגרם, גוגל), לקנות כתבות ממומנות, מבלי השקעה של ממש בזמן. למשל, מי שמעוניין להפוך לדמות ויראלית בטיקטוק, יכול ללמוד לעשות הכל לבד: צילום, ללמוד זוויות תאורה, עריכת וידאו, איך הטיקטוק מתנהל, מה אנשים אוהבים בטיקטוק ועוד. מנגד, ניתן לפנות לעסק שנקרא "מטקטקים אתכם" (העסק לא באמת קיים, אנו מדברים על העיקרון), להוציא יותר כסף עבור הפקה וניהול החשבון, לקנות עוקבים, וכך לבזבז הרבה פחות זמן ולהשקיע הרבה יותר כסף. 

נכס דיגיטלי של קליק אינבסט

מנגד, קליק אינבסט מציע נכס דיגיטלי חדשני. הנכס לא יצריך מכם השקעת זמן כלל, זולת שיחת טלפון, הגעה למשרדינו למפגש והשקעה כספית. איך זה עובד? אנחנו נבנה עבורכם אתר שסופח דאטה של לקוחות פוטנציאלים של אחד מהמקצועות המבוקשים ביותר בארה"ב, אותו נבחר יחד תוך התייעצות עם הלקוח ופילוח השוק (מנעולנים, מנקי בריכות, משפצי מטבחים, משפצי גגות ועוד – מקצועות שמגלגלים מאות מיליארדים של דולרים בארה"ב). יש לכם הזדמנות פז לקבל חלק נכבד מהרווח, בזמן שאתם נמצאים בישראל או בכל מקום אחר בעולם, מבלי שום התעסקות מצדכם זולת ההשקעה.

"קליק אינבסט" תבצע עבורכם את האתר באופן האיכותי ביותר, לפי כל הכללים של עולם בניית האתרים – ואנחנו יודעים לתת לגוגל מה שהוא אוהב. האתר יהיה הטוב ביותר במונחים של: תכנות, עיצוב, תוכן, נגישות ועבודת SEO. האתר יצבור דאטה ולידים. הדאטה תבוא לידי ביטוי באמצעות תנועה, שטחי פרסום, פעולות באתר והחשוב מכולם – לידים (לקוחות פוטנציאלים). מדובר על שיווק בעל אפקטיביות גבוהה ביותר, מפני שהלקוח מגיע באופן יזום לאתר שלכם עבור ערך חינמי – ולאו דווקא בשל פרסומות ממומנות מציקות וקופצות לעין.

מהו נכס דגיטלי?

נכס דיגיטלי הוא בעצם כל אלמנט אינטרנטי (או פורמט בינארי) הפועל בזירה הדיגיטלית שאתם יכולים לשייך אותו לעצמכם, ובעצם "לנכס" אותו אליכם. נכס דיגיטלי פועל תחת השם, הטלפון או הדוא"ל שלכם ומצוי בבעלותכם. מכאן נובע שלכולנו, למעשה, יש נכסים דיגיטליים ולכל סוג של נכס דיגיטלי יש מודלים שונים ליצירת רווח והפקת תועלת מהנכס. נציין כי לא כל נכס דיגיטלי מייצר רווחים ולא כל נכס דיגיטלי הוקם מלכתחילה על מנת לייצר רווחים.

דוגמאות לנכס דיגיטלי – דרכים לעשות כסף

  • חשבון אימייל יכול להוות נכס דיגיטלי, דרכו ניתן גם לצ'וטט וגם לסגור עסקאות.
  • חשבונות ברשתות החברתיות (פייסבוק, אינסטגרם, לינקדין, טלגרם, טוויטר וכו') מאפשרים לחזק מותר ולייצר הכנסות. ניתן גם לבנות קהילות מדיה ולהרוויח מכך לא מעט.
  • אתר תדמית / דף נחיתה / אפליקציה מאפשרים יצירת רווחים במודלים שונים.
  • חשבון השקעה במניות / קריפטו חשבון מנייתי דרכו ניתן לשלוט על קנייה ומכירה את מניות – אתרים כמו בייננס, איטורו, מיטב דש וכו'.
  • ערוץ יוטיוב: ערוץ שצובר צפיות מהווה נכס דיגיטלי,כולל הגדלת מכירות, מכירת מוצרים או מיתוג של מוצר, אדם או עסק.
  • בלוג: בלוג שצובר צפיות מהווה נכס דיגיטלי ותורם לתדמית של איש מקצוע רציני.
  • קהילות ווטסאפ / טלגרם: לדוגמא, קבוצת של שחקני כדורגל שכונתיים שנפגשים כל שבוע, משלמים 40 ש"ח בשביל לשחק במגרש. תמיר, המארגן של הקבוצה משקיע מזמנו ומרצו ויכול לגזור קופון ולייצר רווח.
  • חנויות פעילות באתרי מסחר (איביי/ אמזון) ועוד – כאן צריך למצוא את הנישה הנכונה, להתעסק עם ציוד, אריזה, שליחה בדואר ועוד. יש לא מעט ישראלים עם חנויות מוצלחות באיביי או אמזון, שמכניסות הרבה כסף ומספקות פרנסה.

מעוניין לרכוש נכס דיגיטלי?

נחזור אליכם בהקדם